Past and Present FRC Teams in Minnesota

* indicates 211 teams that are active this season

000x

Team 6 - The CogSquad - Plymouth Area Schools, Plymouth
*Team 10 - Red Knights - Benilde-St. Margaret's School, St. Louis Park

1xxx

Team 1623 - RoboSabres - Shattuck St. Mary's School, Faribault
*Team 1816 - The Green Machine - Edina High School, Edina

2xxx

*Team 2052 – KnightKrawler - Irondale High School, New Brighton
*Team 2129 – Ultraviolet - Minneapolis Southwest High School, Minneapolis
*Team 2169 – KING TeC - Prior Lake High School, Savage
*Team 2175 – The Fighting Calculators - Woodbury Math and Science Academy High School, Woodbury
*Team 2177 – The Robettes - Convent of the Visitation High School, Mendota Heights
*Team 2181 - G.E.A.R.s (Great Engineers Awesome Robots) - Blaine High School, Blaine
*Team 2207 – Bright Bears - White Bear Lake Area High Schools, White Bear Lake
*Team 2220 – Blue Twilight - Eagan High School, Eagan
*Team 2225 – R.U.S.T (Robotics Uniting Students Together) - Champlin Park High School, Champlin
*Team 2227 – Tigers - Fridley High School, Fridley
*Team 2232 – Deus ex Machina - Anoka High School, Anoka
*Team 2239 – Technocrats - Hopkins High School, Minnetonka
Team 2241 - SWAT Team - Coon Rapids High School, Coon Rapids
*Team 2264 – Wayzata Robotics - Wayzata High School, Plymouth
*Team 2450 – Raiderbots - Cretin-Derham Hall High School, St. Paul
*Team 2470 – Blitz Team - Bloomington Jefferson High School, Bloomington
*Team 2472 – Centurions - Centennial Senior High School, Circle Pines
*Team 2479 – Phoenix - Minneapolis College Preparatory School, Minneapolis
*Team 2480 – Teddies - Roosevelt High School, Minneapolis
Team 2488 - Plasma Pumas - Studio Academy High School, Rochester
*Team 2491 – No Mythic - Great River High School, St. Paul
*Team 2498 – BearBotics - The Blake High School, Minneapolis
*Team 2499 – Super BAMF Awesome Squad - Hibbing High School, Hibbing
*Team 2500 – Herobotics - Patrick Henry High School, Minneapolis
*Team 2501 – Bionic Polars - North High School, North St. Paul
*Team 2502 – Talon Robotics - Eden Prairie High School, Eden Prairie
*Team 2503 – Warrior Robotics - Brainerd High School, Brainerd
*Team 2508 – Armada - Stillwater Area High School, Stillwater
*Team 2509 – Tigers – Hutchinson High School, Hutchinson
Team 2510 - Anishinaabe - Fond du Lac Ojibwe School, Cloquet
*Team 2511 – Cougars - Lakeview High School, Lakeville
*Team 2512 – Duluth East Daredevils, Duluth East High School, Duluth
*Team 2513 – T.E.R.T.O.L.A. - Thomas Edison High School, Minneapolis
Team 2514 - 3M MHS - Mahtonedi High School, Mahtomedi
*Team 2515 – TigerBots - Marshall High School, Marshall
Team 2516 - Marvin - Warroad High School, Warroad
*Team 2518 – Spartans - Simley High School, Inver Grove Heights
*Team 2525 – The Phalcons - Armstrong High School, Plymouth
*Team 2526 – Crimson Robotics - Maple Grove High School, Maple Grove
*Team 2529 – Ecolab Hawks - Humboldt High School, St. Paul
*Team 2530 – Inconceivable - Rochester Public Schools, Rochester
*Team 2531 – Hawks - Chaska High School, Chaska
*Team 2532 – FLASH Power - Forest Lake Senior High School, Forest Lake
*Team 2535 – TIGEARS - Minneapolis South High School, Minneapolis
*Team 2538 – The Plaid Pillagers - Morris Area High School, Morris
*Team 2545 – Quantum Mechanics - Columbia Heights High School, Columbia Heights
*Team 2549 – Millerbots - MPLS-Washburn High School, Minneapolis
Team 2561 - St. Paul East Side RobEASTs - Arlington High School, St. Paul
Team 2572 - Governors - Johnson Senior High School, St. Paul
*Team 2574 – Robo Huskies - St. Anthony Village High School, St. Anthony Village
*Team 2606 – Irish Robotics - Rosemount High School, Rosemount
*Team 2654 – Rams - Roseau High School, Roseau
*Team 2667 – Knights of the Valley - Apple Valley High School, Apple Valley
*Team 2705 – WE ROBOT - International School of Minnesota, Eden Prairie
*Team 2823 – The Automatons - St. Paul Highland Park, St. Paul
*Team 2825 – AFSA Eagles - AFSA High School, Vadnais Heights
*Team 2845 – O'Botics - Osseo Senior High School, Osseo
*Team 2846 – Fire Bears - Roseville Area High School, Roseville
*Team 2847 – The MegaHertz - Fairmont High School, Fairmont
*Team 2855 – BEASTBOT - Como Park Senior High School, St. Paul
*Team 2861 – Infinity's End - Lincoln High School, Lake City
*Team 2879 – Orange Thunder - St. Louis Park High School, St. Louis Park
*Team 2883 – F.R.E.D.- Warroad High School, Warroad
*Team 2957 – Knights - Alden-Conger Robotics Team, Alden
*Team 2977 – Sir Lancer Bots - La Crescent High School, La Crescent
*Team 2987 – Tigers - Farmington High School, Farmington
*Team 2989 – Holy Spartans - Richfield High School, Richfield

3xxx

*Team 3007 – Robotitans - Tartan High School, Oakdale
*Team 3018 - Nordic Storm - St. Peter High School, St. Peter
*Team 3023 – STARK Industries - Elk River High School, Elk River
*Team 3026 – The Berzerkistani Knights - Delano High School, Delano
*Team 3036 – DROBA Warriors - Deer River High School, Deer River
*Team 3038 – ICE - North Branch-Chisago Lakes Area High Schools, North Branch
*Team 3042 – Cobalt Catalysts - Eastview High School, Apple Valley
*Team 3054 – IceStorm - Cook County High School, Grand Marais
*Team 3055 – Furious George - Austin High School, Austin
*Team 3056 – Pirates - Crookston High School, Crookston
*Team 3058 – AnnDroids - Annandale High School, Annandale
*Team 3081 - RoboEagles - John F. Kennedy High School, Bloomington
*Team 3082 – Chicken Bot Pie - Minnetonka High School, Minnetonka
Team 3085 - Otters - Fergus Falls High School, Fergus Falls
*Team 3090 – Winhawks - Winona Senior High School, Winona
*Team 3100 – Lightning Turtles - Henry Sibley High School, Mendota Heights
Team 3101 - D-G-F - Dilworth-Glydon-Felton High School, Glyndon
*Team 3102 – TNT - Nevis Public School & Park Rapids High School, Nevis
*Team 3122 - The Alluminators - New Ulm High School, New Ulm
*Team 3130 - The East Ridge Robotic Ominous RaptorS - the ERRORS - East Ridge High School, Woodbury
*Team 3134 - The Accelerators - Cass Lake Bena, Cass Lake
*Team 3184 - Blaze Robotics - Burnsville High School, Burnsville
*Team 3202 - KnightBots - Harding High School, St. Paul
*Team 3206 - Royal T-Wrecks - Woodbury High School, Woodbury
*Team 3212 - YME Stingbots - Montevideo Senior High School, Montevideo
*Team 3244 – Granite City Gear Heads - Apollo High School, St. Cloud
*Team 3261 - CG Vanguard - Clearbrook-Gonvick Schools, Clearbrook
*Team 3263 - The Elites G3 - Greenway High School, Coleraine
*Team 3267 – Mariner Robotics - William Kelley High School, Silver Bay
Team 3269 - Huskies - Student Council, Jackson
*Team 3275 - The Regulators - Cass Lake High School, Cass Lake
*Team 3276 - NSR - New London-Spicer High School, New London
*Team 3277 - ProDigi - Lincoln High School, Thief River Falls
*Team 3278 - QWERTY Robotics - Detroit Lakes High School, Detroit Lakes
*Team 3290 - Robo Bears LOWbotics - Lake of the Woods School, Baudette
*Team 3291 - Pi-Rats - Park Center High School, Brooklyn Park
*Team 3292 - The Aluminum Falcon - Benson Public Schools, Benson
*Team 3293 - OtterBots - Fergus Falls High Schoo, Fergus Falls
*Team 3294 – Backwoods Engineers - Pine River-Backus High School, Pine River
*Team 3297 - Team Brobotix - Perham High School, Perham
*Team 3298 - Arrowbots - Pipestone Area Schools, Pipestone
*Team 3299 - Warehouse Crew - Southwest Christian High School, Chaska
*Team 3300 - Midwest WARRIORS - Ortonville Public Schools, Ortonville
*Team 3312 - EagleBots - Bugonaygeshig School, Bena
*Team 3313 - Team Mechatronics - Jefferson Senior High School, Alexandria
*Team 3367 - Warrior - Circle of Life School, White Earth
*Team 3407 - Mustybots - Mounds View High School, Arden Hills
*Team 3454 - Z Bots - Mahtomedi High School, Mahtomedi
*Team 3524 - The Blizzard - Twin Cities Tech Connection & Courage Center, Minneapolis
*Team 3610 - Islanders - DeLaSalle High School, Minneapolis
*Team 3630 - The Stampede - Breck School, Golden Valley
*Team 3633 - Catalyst - Albert Lea High School, Albert Lea
*Team 3642 - Huskies - Jackson County Central, Jackson
*Team 3690 - GORT - Groves Academy, St. Louis Park
*Team 3691 - RoboRaiders - Northfield High School, Northfield
*Team 3699 - Panthinators - Learning Alternatives Community School, Spring Lake Park
*Team 3722 - Green Wave Robotics - East Grand Forks High School, East Grand Forks
*Team 3723 - TEKnights - Kingsland High School, Spring Valley
*Team 3740 - The Storm - Sauk Rapids-Rice High School, Sauk Rapids
*Team 3745 - Govies - Johnson High School, St. Paul
*Team 3747 - Chaotech - RBA Public Charter School, Mankato
*Team 3750 - Gators - Badger School Districts, Badger
*Team 3751 - Tower View - Tower View Alternative School, Red Wing
*Team 3754 - TrekNorth First City Robotics - TrekNorth High School, Bemidji
*Team 3755 - Dragon Robotics - Litchfield High School, Litchfield
*Team 3765 - The TerraBots - St. Paul Preparatory, St. Paul
*Team 3788 - MekaMustangs - Northome School, Northome
*Team 3828 - 12 Pretty Duckies - Eveleth-Gilbert, Eveleth
*Team 3839 - Terminators - Wadena-Deer Creek ISD 2155, Wadena
*Team 3840 - Teens 'Nto Technology - Isanti County 4-H, Cambridge
*Team 3846 - The First Robotic Cardinals - Staples Motley High School, Staples
*Team 3848 - Bot Shots - Kenyon-Wanamingo High School, Kenyon
*Team 3871 - Worthington Trojans - Worthington High School, Worthington
*Team 3883 - Data Bits - Park High School, Cottage Grove
*Team 3926 - MPArors - Mounds Park Academy, Maplewood

4xxx

*Team 4009 - Denfeld Hunters - Duluth Denfeld High School, Duluth
*Team 4166 - Robostang - Robostang, Mora
*Team 4174 - Mustangs - BLHS School District 2159, Hector
*Team 4181 - Quack Attack - Blackduck High School, Blackduck
*Team 4182 - Minneaota Vikings - Minneota High School, Minneota
*Team 4198 - RoboCats - Waconia High School, Waconia
*Team 4207 - Fire - Holy Family, Victoria
*Team 4215 - Tritons - Trinity School at River Ridge, Eagan
*Team 4217 - Scitobors - Nashwauk Keewatin, Nashwauk
*Team 4225 - C.A. Robotics - City Academy High School, St. Paul
*Team 4226 - Huskies - Albany High School, Albany
*Team 4227 - Quarks - Cannon Falls Schools, Cannon Falls
*Team 4228 - iRobotics - Minnesota New Country School, Winthrop
*Team 4229 - Magnetech - Washington Technology Magnet, St. Paul
*Team 4230 - TopperBots - Marshall School, Duluth
*Team 4238 - BBE Inferno Robotics - Belgrade Brooten Elrosa, Belgrade
*Team 4239 - WARPSPEED - Willmar High School, Willmar
*Team 4244 - LSH Robotics - Le Sueur-Henderson Schools, Le Sueur
*Team 4260 - BEAR Bucs - ISD 2860, Blue Earth Area
*Team 4277 - Thingamajiggers - Robbinsdale Cooper High School, New Hope
*Team 4360 - Spudnik - Moorhead High School, Moorhead
*Team 4397 - The Institution - Bagley High School, Bagley
*Team 4480 - UC-Botics - Upsala Area Schools, Upsala
*Team 4506 - PioNerds - Hill-Murray School, Maplewood
*Team 4511 - Power. Amplified. - Providence Academy, Plymouth
*Team 4536 - MinuteBots - Central High School, St. Paul
*Team 4539 - KAOTIC Robotics - Frazee-Vergas High School, Frazee
*Team 4549 - Iron Bulls - South St. Paul Secondary, South St. Paul
*Team 4607 - Coalition of Independent Students (C.I.S.) - Becker High School, Becker
*Team 4623 - Flyers - Little Falls High School, Little Falls
*Team 4624 - Rebel Alliance - Owatonna High School, Owatonna
*Team 4626 - Iron Centaurs - Brooklyn Center Community School, Brooklyn Center
*Team 4632 - Magic - Monticello High School, Monticello
*Team 4648 - Techno-Tech - Jordan High School, Jordan
*Team 4651 - FrostBots - Dover-Eyota, Eyota
*Team 4656 - Rock Solid Robotics - Agate Robotics, Two Harbors
*Team 4663 - Cyber Tigers - Belle Plaine High School, Belle Plaine
*Team 4664 - Butler Bots - Andover High School, Andover
*Team 4665 - Predators - Glencoe Silver Lake High School, Glencoe
*Team 4671 - Mechaneers - Healy High School, Pierz
*Team 4674 - RoboJacks - Bemidji High School, Bemidji
Team 4686 - Nay Ah Shing - Nay Ah Shing School, Onamia
*Team 4687 - Spartans - Orono High School, Long Lake
*Team 4693 - Rockets - Rockford Area Schools, Rockford
*Team 4703 - Rozum - Menahga High School, Menahga
*Team 4728 - ROCORI Lug Nuts - Rocori High School, Cold Spring
*Team 4741 - Cardinals - Redwood Valley High School, Redwood Falls
*Team 4762 - Robo-Saints - St. Charles, St. Charles
*Team 4778 - Stormbots - Chanhassen High School, Chanhassen
Team 4822 - Bemidji LumberBots - Bemidji High School, Bemidji
*Team 4845 - Lion Pride - Lakeview Christian Academy, Duluth
*Team 4850 - Mr. Parks' Robotics - Gordon Parks High School Alternative Learning Center, St. Paul
*Team 4859 - The CyBears - Byron Senior High School, Byron
*Team 4986 - Iron Eagles - Vermilion Country School, Tower
*Team 4993 - Molten Steel - New Century Academy, Hutchinson

5xxx

*Team 5143 - GRHS - Grand Rapids High School, Grand Rapids
*Team 5172 - Gators - Greenbush Middle River School District #2683, Greenbush Middle River
*Team 5232 - Hawk Robotics - Hermantown High School, Hermantown
*Team 5253 - Bigfork Backwoods Bots - Bigfork, Bigfork
*Team 5271 - Open Circuits - Open World Learning Community, St. Paul
*Team 5275 - Trojans - New Prague High School, New Prague
*Team 5278 - Los Classicos - Cristo Rey Jesuit High School, Minneapolis
*Team 5290 - Huskies - North Lakes Academy, Forest Lake
*Team 5299 - Winger Tech - Red Wing High School, Red Wing
*Team 5339 - Hurricanes - Houston High School, Houston
*Team 5340 - The UnFAIR Advantage - WMEP FAIR School, Minneapolis
*Team 5341 - The Cardinals - Mr. Thomas Donlon, Faribault
*Team 5348 - DC Chargers - Neighborhood, Cokato

*Team 5434 - Falcon Robotics - Faribault Senior High, Faribault

*Team 5464 - Bluejacket Robotics - Cambridge - Isanti High School, Cambridge

*Team 5541 - Saber Robotics - Shakopee Senior High, Shakopee

*Team 5542 - RoboHerd - Buffalo Senior High, Buffalo

*Team 5626 - Nu-Matic Ninjas - Central High School, Norwood Young America

*Team 5637 - North High Polar Vortex - North Senior High, Minneapolis

*Team 5638 - Eagle Eye Robotics - Lac Qui Parle Valley Secondary, Madison

Team 5653 - NERobotics - Babbitt Secondary, Babbitt

*Team 5658 - STORMBOTICS - Stephen-Argyle Central High School, Stephen

*Team 5690 - Sub Zero Robotics - Esko High School, Esko

*Team 5720 - Jagobotics - Hinckley-Finlayson Secondary, Hinckley